Czy polskie banki są bezpieczne?

Już od paru lat ciągle słyszymy o kryzysie finansowym, który uderzył w międzynarodowe banki i spowodował upadek niektórych z nich. Nic zatem dziwnego, że wielu klientów zadaje pytanie, w jakiej kondycji są polskie banki i czy trzymane w nich pieniądze są bezpieczne.

 

 
Z dużą pewnością możemy stwierdzić, że polskie banki faktycznie są bezpieczne. Wszak kryzys trwa już dobrych kilka lat, a w Polsce jak na razie nie upadł żaden bank i nie ma obecnie żadnych informacji, które mogłyby taki przypadek zapowiadać w najbliższej przyszłości. To dowodzi, że polski system bankowy jest bardzo stabilny i odporny nawet na tak mocne zawirowania, jakich byliśmy świadkami w ostatnich latach. Sytuacja ta wynika m.in. z tego, iż polskie banki generalnie stosują strategię rozwoju o umiarkowanym ryzyku i nie angażują się w propozycje czy produkty bankowe, które niosłyby zbyt duże niebezpieczeństwo dla ich kondycji. Druga sprawa, że polskie banki działają pod szeroką opieką państwa i stworzonego przez niego nadzoru finansowego. Kolejna przyczyna ma zapewne źródło w charakterze Polaków, którzy faktycznie są w większości odpowiedzialnymi klientami. Spłacają w terminie ewentualne zobowiązania i spokojnie podchodzą do informacji na temat sytuacji ekonomicznej na świecie, nie poddając się łatwo panice.

Miejmy nadzieję, że ostatni kryzys będzie kolejnym argumentem, by utrzymywać polskie banki pod ścisłą kontrolą. W tym przypadku wiele innych państw, w których lokalne banki sprawiły problemy, mogłyby się od nas sporo nauczyć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Finanse i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.