Kiedy kredyt konsolidacyjny może pomóc?

Współcześnie coraz częściej kupujemy „na kredyt”. Niestety w dzisiejszych czasach większości z nas trudno byłoby kupić nowy samochód, mieszkanie czy też wyposażenie do domu bez pomocy banku. Ubiegamy się zatem o różnorodne zobowiązania finansowe, niekiedy nawet o kilka w tym samym czasie.

Lokata bankowa
Niestety w ten sposób bardzo łatwo wpaść w tzw. pętlę zadłużenia. Zadłużamy się po to, aby spłacić poprzedni kredyt bądź pożyczkę. Taka sytuacja może sprawić, że w pewnym momencie będziemy musieli znacząco uszczuplić nasz domowy budżet, albo poszukać innego, bardziej komfortowego rozwiązania. Takim rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny. Warto przekonać się, czym są kredyty konsolidacyjne, bowiem w bardzo wielu trudnych sytuacjach finansowych związanych ze spłatą licznych zobowiązań mogą okazać się niezwykle przydatne. Konsolidacja kredytów nie powinna nam się kojarzyć z jakimiś oszukańczymi czy niekorzystnymi dla klientów ofertami banków. To typowy produkt bankowy, który wiąże się zarówno z pewnymi korzyściami, jak również kosztami. W bardzo wielu przypadkach jest to sposób na rozwiązanie wielu problemów finansowych, a z całą pewnością znacznie ułatwia spłacanie kilku kredytów.

W terminologii finansowej kredyt konsolidacyjny funkcjonuje pod nieco innymi nazwami, najczęściej nazywany jest jako kredyt refinansowy, oddłużeniowy czy restrukturyzacyjny. Posiadając kilka kredytów w różnych bankach możemy połączyć je w jeden spłacany w wybranym, jednym banku. W ten sposób nie tylko redukujemy formalności związane ze wszystkimi posiadanymi zobowiązaniami, lecz także ograniczamy czas i energię poświęconą na spłacanie wszystkich rat. W tym przypadku wystarczy jeden przelew do jednego banku, aby zobowiązanie zostało uregulowane. Warto pamiętać również, że rata wynikająca z konsolidacji kredytów jest zazwyczaj niższa od sumy dotychczasowo spłacanych rat. Kredyty konsolidacyjne mogą także pozwolić na odzyskanie płynności finansowej.

Konsolidacja kredytów oznacza jednak wydłużenie okresu spłaty, co jest związane z obniżeniem raty. W przypadku większych sum musimy być również przygotowani na to, że bank będzie oczekiwał od nas dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci hipoteki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Konsolidacja kredytów i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.