Kredyt mieszkaniowy w złotówkach czy w obcej walucie?

Jeśli masz zamiar zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, to zapewne zastanawiasz się także nad tym, czy wziąć kredyt w złotówkach, czy może lepiej w obcej walucie. Kredyt w naszej narodowej walucie ma swoje zalety, jak również kredyt w euro może się opłacić. Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się, która opcja będzie dla Ciebie bardzie odpowiednia.banki

Kredyt walutowy

W ostatnich latach kredyty hipoteczne 2014 w walutach obcych (euro, franki) stają się coraz popularniejsze. Najczęściej banki reklamują kredyty w obcych walutach podając przy tym niższe oprocentowania, jednak klient chcący zaciągnąć pożyczkę nie powinien się tym sugerować, gdyż różnica wynika przede wszystkim ze sposobu ustalania przez banki oprocentowania kredytów. Stopy bazowe banków dla walut nie są uzależnione od sytuacji panującej w Polsce, ale od warunków istniejących na innych rynkach. Należy pamiętać o tym, że do tych stóp bazowych banki dodają swoją marżę.

Kredyty w złotówkach

Zwykło się uważać, że kredyty w polskiej walucie są dużo pewniejsze. Stopy bazowe banków zmieniają się w przypadku wzrostu inflacji oraz innych wskaźników ekonomicznych. Kredyty w obcej walucie wydają się być na pierwszy rzut oka tańsze. Kiedy weźmiesz kredyt w euro, to różnica będzie odczuwalna od pierwszej raty. Inną zaletą pożyczki w obcej walucie jest to, że istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu w wyższej kwocie. Wystarczy wykazać wyższe zdolność kredytową. Od dochodów bank odejmie wydatki stałe i tak określi przewidywaną ratę kredytu. Jednak uważaj i nie bierz więcej niż potrzebujesz, bo w przyszłości może się okazać, że nie będziesz w stanie zapłacić kolejnych rat. Powinieneś wziąć pod uwagę przeróżne warianty i sytuacje, które mogą mieć miejsce w Twoim życiu.

Czy koszt kredytu może ulec zmianie?

Koszt kredytu związany jest ze zmianą stóp procentowych. Kredyt zaciągnięty w złotówkach ma to do siebie, że jego oprocentowanie powinno w dłuższym czasie spadać, natomiast stopy kredytów walutowych charakteryzują się stosunkowo małą zmiennością. W umowie kredytowej będziesz mieć określoną stałą marżę, zatem nawet jeśli stopy procentowe kredytów walutowych wzrosną, to różnica nie będzie wielka.

W kredycie walutowym istnieje jeszcze jedno ryzyko – zmiany kursu walut.

Dla kogo są kredyty w złotówkach a dla kogo walutowe?

Zaciąganie kredytu w obcej walucie niesie za sobą określone ryzyko. Dużo bezpieczniejsze jest wzięcie kredytu w walucie, w której się zarabia, zatem jeżeli zarabiasz w złotówkach, to lepiej będzie jeżeli weźmiesz kredyt hipoteczny w takiej właśnie walucie. Zanim jednak skalkulujesz ryzyko i weźmiesz kredyt w euro lub dolarach, spróbuj śledzić informacje o kształtowaniu się kursów walut. Dobrze będzie jeśli zapoznasz się trochę z rynkiem walutowym. Warto poczynić takie kroki, aby później nie okazało się, że musisz spłacać dużo większe sumy pieniędzy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kredyt mieszkaniowy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.