Lokaty bankowe – jakie są ich rodzaje?

Większość ludzi przynajmniej raz w swoim życiu myśli o założeniu lokaty. Wszystko wydaję się nam oczywiste. Przeglądamy oferty banków, sprawdzamy ranking lokat i nagle pojawia się problem. Okazuje się, że istnieje wiele rodzajów tej formy inwestowania.

Lokaty ze względu na czas ich trwania

Lokaty, których okres wynosi mniej niż 1 rok, np. 3 miesiące, to lokaty krótkoterminowe. Są szczególnie polecane osobom, które nie mogą pozwolić sobie na „zamrożenie” pieniędzy na długi okres. Nie oznacza to jednak, że krótka lokata ma niższe oprocentowanie niż długa. Lokaty z umową powyżej 1 roku, to lokaty długoterminowe. Zazwyczaj okres ich trwania nie przekracza 5 lat. Są odpowiednie tylko, gdy mamy pewność, że pieniądze w ten sposób zainwestowane, nie będą nam szybko potrzebne.banki

Dodatkowo, możemy rozróżnić lokaty odnawialne i jednorazowe. Pierwsze, zostają automatycznie przedłużone po zakończonym okresie umownym, a drugie kończą się od razu po upływie ostatniego dnia trwania inwestycji.
Lokaty ze względu na sposób oprocentowania

Dwa podstawowe typy oprocentowania lokat to oprocentowanie stałe i zmienne. Stałe oprocentowanie oznacza, że przez cały okres trwania umowy, oszczędności będą powiększane o ten sam procent. Z góry możemy wyliczyć jaki będzie zysk z zainwestowanych pieniędzy. Rozwiązanie takie jest najlepsze, gdy sytuacja ekonomiczna wskazuje, że oprocentowanie lokat w najbliższym czasie będzie spadać. Zmienna wysokość oprocentowania jest korzystna, gdy sytuacja jest odwrotna.
Czy lokata bankowa jest produktem godnym polecenia?

Mimo ich coraz mniejszej opłacalności, lokaty cieszą się niesłabnącą popularnością. Zarobek na nich jest coraz mniejszy, jednak warto z nich skorzystać. Są one stosunkowo bezpieczną formą oszczędności i nie wymagają dużej wiedzy z zakresu ekonomii. Mnogość ofert bankowych wpływa korzystnie na możliwość wyboru między różnymi typami lokat. Nieważne jaką sumą dysponujemy i na jaki okres czasu chcemy ją zainwestować, to rozwiązanie zawsze przyniesie nam więcej korzyści niż szkód.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty terminowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.