Kiedy skonsolidować zadłużenia?

Teraz sporo osób jest obciążonych jakimś kredytem, a czasem i kilkoma. Nie rozchodzi się tu jedynie o pożyczki w bankach lecz również mogą to być raty za sprzęt AGD lub samochód. Gdy często jesteśmy zmuszeni by pamiętać o zapłaceniu kilku rat w ciągu jednego miesiąca, po niedługim czasie staje się to kłopotliwe. shutterstock_29502388

I chociażby w takiej sytuacji dobrym wyjściem jest niejednokrotnie konsolidacja naszych zobowiązań. Chociaż hasło to jest raz po raz powtarzane w reklamach banków albo w gazetach, wielu spośród nas ciągle nie ma pojęcia co ono oznacza. A jest to nic innego jak wzięcie jednego kredytu na spłatę wszystkich naszych zadłużeń. W taki sposób tak naprawdę zamieniamy parę małych kredytów na jeden duży. Dla niektórych osób takie działanie może zdawać się być niemądre, jednakże w wielu sytuacjach bywa to najdoskonalsze z możliwych rozwiązań.

W jaki sposób więc działa taki kredyt konsolidacyjny? Trzeba jedynie odwiedzić konkretne banki i zorientować się jakie takiego rodzaju kredyty mogą nam zaoferować. W dużej mierze jest to zależne od tego jakiego typu obciążenia finansowe posiadamy, a także od ich wielkości. Zwykle jednakże kredyty konsolidacyjne mają to do siebie, że czas na ich spłacenie jest rozłożony na dłuższy okres czasu w związku z czym raty bywają mniejsze. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które miały trudność ze spłaceniem wszystkich zadłużeń w tym samym miesiącu. Dzięki temu bowiem mają one możliwość na pomniejszenie wydatków każdego miesiąca. W przypadku samych banków, które są chętne udzielić takowych kredytów, także jest to korzystne rozwiązanie. Po pierwsze pozyskują nowego klienta, który spłaca pożyczoną kwotę wraz z odsetkami, co samo w sobie jest korzystne. Po drugie, klient taki jest rzetelny jeżeli chciałby dostać kredyt konsolidacyjny a nie uchylać się od spłacania swoich zadłużeń.

Oferowane przez banki lub także inne instytucje finansowe, kredyty konsolidacyjne zwykle fachowcy dzielą na dwa główne rodzaje. Pierwsze spośród nich to kredyty nazywane hipotecznymi, gdyż by je dostać potrzebne jest zabezpieczenie pożyczki w postaci hipoteki posiadanego przez nas domu czy przykładowo mieszkania. Jest to następstwem tego, że w takich sytuacjach konsolidacja kredytów jest obarczona dość dużą sumą pieniędzy. Czas na spłatę bywa jednak wtedy dłuższy a odsetki na nas nałożone mniejsze. Drugi rodzaj takowego kredytu nazywany jest natomiast gotówkowym i przyznaje się go na niższe kwoty w związku z czym nie są wymagane jakiekolwiek zabezpieczenia. Musimy jednakże zaznaczyć, iż warunki związane z jego udzielaniem bywają trochę mniej atrakcyjne. Czas spłaty zadłużenia jest znacznie krótszy, a odsetki z kolei większe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Konsolidacja kredytów i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.