Dlaczego banki oferują lokaty bankowe?

Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to najczęściej (a raczej zawsze) chodzi o pieniądze. Wiele osób, które zastanawiają się jaki interes mają banki w tym by oferować klientom założenie lokaty bankowej zaraz uzyska odpowiedź po co takie instytucje pozwalają swoim klientom pomnażać kapitał.kredyt bankowy

Zacznijmy od wyjaśnienia czym w ogóle jest lokata bankowa ?

Jest niczym innym jak depozytem składanym przed klienta banku, który powierza swoje pieniądze na określony w umowie lokaty bankowej czas, w zamian za oprocentowanie, którego wysokość określa ta sama umowa. Innymi słowy, człowiek, który ma pieniądze z którymi nie wie co zrobić, może oddać je na określony czas do banku, a po pewnym czasie otrzyma swój wkład, powiększony o „nagrodę” w postaci wysokości oprocentowania. Na przykład składając na lokatę bankową 6-cio miesięczna z oprocentowaniem 5 %, depozyt w wysokości 10 000 zł, możemy zarobić 500 zł w ciągu wspomnianego okresu. Jest to doskonała oferta dla ludzi, którzy dysponują zapasami wolnej gotówki jednak nie mają pomysłu na to jak powiększyć swój kapitał poprzez inwestycje lub stwierdzają, że nie chcą podejmować ryzyka utraty kapitału na rzecz źle przewidzianych inwestycji.

Dlaczego udzielanie lokaty bankowej jest opłacalne dla banku ?

Każdy bank choć musi mieć swój kapitał początkowy, zarabia nie tylko poprzez posiadane przez siebie środki, ale przede wszystkim dzięki pieniądzom wpłacanym przez klientów. Aby udzielić pożyczki w wysokości 10 000 zł, bank musi otrzymać (na przykład oferując najlepsze lokaty bankowe) od swojego klienta około 10 800 zł (kwota jest wyższa, bo część otrzymanych pieniędzy trzeba oddać do Banku Centralnego jako formę zabezpieczenia przed niewypłacalnością). Jak już wiemy w ciągu 6-ciu miesięcy bank „wynagrodzi” klienta zakładającego lokatę bankową premią w wysokości 500 zł. Jednak w tym samym czasie operując tymi samymi 10 000 zł będzie mógł udzielić pożyczki na okres 6-ciu miesięcy, zgarniając przy tym oprocentowanie w wysokości 20 %, czyli 2 000 zł. Z prostej matematycznej kalkulacji szybko dowieść można, że bank oferujący najlepsze lokaty mógł uzyskać czysty zysk w wysokości 1 500 zł ! I to tylko na jednej lokacie (i pożyczce)..Polecamy sprawdzić artykuł – produkty bankowe polskich banków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Produkty bankowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.