Jak się odżywiać, gdy mamy problemy z tarczycą?

Problemy takie, jak niedoczynność tarczycy czy zapalenie tarczycy to stosunkowo często spotykane schorzenia. Dotyczą one nie tylko osób, które nie dbają o swoje zdrowie, ale również często dzieci i kobiety w ciąży. Chociaż niedoczynność tarczycy u dzieci i kobiet w ciąży jest spowodowana zupełnie innymi względami, to jednak postępowanie w przypadku wykrycia takich chorób jest podobne.

Bardzo istotna jest dieta przy niedoczynności tarczycy. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale niektóre spożywane przez nas pokarmy mogą mieć zupełnie destrukcyjny wpływ przykładowo na przyswajanie jodu. Niedobory tego pierwiastka w organizmie najczęściej prowadzą do problemów takich, jak zapalenie tarczycy, choroba hashimoto czy inne, podobne kłopoty ze zdrowiem. W takich przypadkach wyeliminowanie z codziennego jadłospisu potraw zawierających składniki, które „wypłukują” jod z organizmu jest konieczne.

Co prawda, sama dieta przy zapaleniu tarczycy nie spowoduje, że wyzdrowiejemy, ale jednak może znacznie polepszyć rezultat leczenia. Dlatego też chorzy mający problemy z tarczycą nie powinni spożywać tego rodzaju produktów. Jakie potrawy są wzbronione, gdy mamy problemy takie, jak niedoczynność tarczycy?

Przede wszystkim warto wystrzegać się wszelkiego rodzaju potraw zawierających kapustę czy inne, podobne warzywa. Chociaż jest to mało popularna wiedza, dieta przy chorobie hashimoto powinna być uboga w tego rodzaju składniki z uwagi na blokowanie dostępu jodu do organizmu przez warzywa takie, jak kapusta czy brukselka. Co więcej, dieta przy niedoczynności tarczycy powinna być bardzo bogata we wszelkiego rodzaju białko. To właśnie ono powinno być podstawą diety przy problemach z tarczycą. Dlatego też warto spożywać produkty bogate w białko. Z drugiej jednak strony, należy unikać nabiału, gdyż mleko zawiera niekorzystne dla osób z niedoczynnością tarczycy substancje. Jak się okazuje, ułożenie takiego jadłospisu może być bardzo trudne, jednak dieta przy zapaleniu tarczycy jest konieczna, aby uniknąć przykrych dolegliwości związanych z tą chorobą

Ten wpis został opublikowany w kategorii Diety i odchudzanie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.