Różnice między lokatami krótkoterminowymi i długoterminowymi

Coraz większa część społeczeństwa, z różnych względów, zaczyna nie tylko oszczędzać pieniądze, ale również decyduje się na ich inwestowanie. Bardzo popularnym sposobem odkładania pieniędzy na przyszłość, a jednocześnie ich bezpiecznego pomnażania, są terminowe lokaty bankowe. Decydując się na założenie takiej lokaty bankowej, warto najpierw zaznajomić się z ich rodzajami.oprocentowanie

Podstawowe kryterium podziału lokat terminowych, to okres ich trwania. Według tego kryterium lokaty terminowe dzielą się na krótkoterminowe i długoterminowe. Poniżej przedstawię Państwu informacje na temat podstawowych różnic między tymi lokatami.

Czym jest lokata bankowa

Zacząć należy od określenia czym w ogóle jest lokata bankowa. Lokata bankowa, to rodzaj umowy między klientem i bankiem, zgodnie z którą bank zobowiązuje się wypłacić klientowi wynagrodzenie, w zamian za to, że ten zdeponuje określoną kwotę i na określony czas. Można to ująć w ten sposób, że bank płaci nam za to, że dobrowolnie pozbawiamy się na jakiś czas możliwości swobodnego rozporządzania naszymi pieniędzmi. Dla obu stron taka umowa jest korzystna – my zarabiamy, a bank zdobywa kapitał np. na udzielanie kredytów.

Lokaty krótkoterminowe

Lokaty krótkoterminowe, to lokaty zakładane na okres od 1 miesiąca do maksymalnie 12 miesięcy. W przypadku lokat krótkoterminowych oprocentowanie oferowane przez bank, z reguły jest znacznie mniej atrakcyjne, niż w przypadku lokat długoterminowych. Charakteryzują się tym, że nie „zamrażamy” swoich pieniędzy na zbyt długi czas, a w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty, utrata odsetek nie będzie aż tak znacząca. Tego typu lokaty są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są pewne kiedy będą potrzebowały środków zgromadzonych na lokacie lub chcących je mieć „pod ręką”. Więcej o tego typu lokatach znajdziesz wyszukując ranking lokat.

Lokaty długoterminowe

Decydując się na założenie lokaty długoterminowej, możemy spodziewać się, że bank zaoferuje wyższy procent zysku (w zależności od okresu, może to być nawet znacznie wyższy procent). Lokaty takie zakłada się na okres powyżej 12 miesięcy, a niekiedy mogą one trwać nawet kilka lat. Wyższe oprocentowanie jest związane z większą pewnością baku, że wpłacone pieniądze nie zostaną nagle wycofane. To rozwiązanie jest ciekawą opcją m. in. dla osób mających odpowiednie zasoby i mogących sobie pozwolić na podzielenie oszczędności na „podręczne” i „na kiedyś”. Popularne jest też zakładanie lokat długoterminowych dla nowonarodzonych dzieci przez ich rodziców lub rodziców chrzestnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty terminowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.