Różne formy oszczędzania i ich porównanie z lokatami bankowymi

W Polsce, w ciągu ostatnich lat, stale rośnie grupa ludzi, którzy mogą sobie pozwolić na odłożenie co miesiąc pewnej kwoty. Wielu z nich nie zadowala się, jednak, samym oszczędzaniem i chciałoby jakoś zainwestować swoje pieniądze, aby osiągnąć dodatkowy zysk. Większość z nich sięga do podstawowych form oszczędzania, jakimi są lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne, polisy na życie z funduszem inwestycyjnym, inwestycje w akcje i obligacje oraz konta oszczędnościowe.Savings

Lokaty bankowe

Terminowe lokaty bankowe uważane są za najbezpieczniejszy sposób gromadzenia oszczędności. Polegają one na tym, że klient wpłaca do banku jakąś sumę i pozostawia ją do dyspozycji banku na określony czas. W zamian za to bank wypłaca mu wynagrodzenie po zamknięciu lokaty. Bezpieczeństwo inwestycji jest gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny – niezależnie od kondycji finansowej banku, zawsze odzyskamy pieniądze i należne odsetki.

Fundusze inwestycyjne

Polegają na zbiorowym inwestowaniu środków należących do wielu inwestorów. Ich zaletą jest to, że mogą wygenerować znacznie większe i szybsze zyski niż lokata. Należy się niestety liczyć z tym, że taka inwestycja – w odróżnieniu od lokaty bankowej – może przynieść również stratę.

Polisy na życie z funduszem inwestycyjnym

Zasada działa jest podobna jak wyżej, z tym że dodatkowo otrzymujemy polisę na życie. W tym przypadku również należy się liczyć z możliwością poniesienia straty zamiast zysku. Zaletą jest jednak możliwość uposażenia kogoś, co nie jest możliwe w przypadku lokaty bankowej – zgromadzone na niej środki wchodzą bezpośrednio w skład masy spadkowej i podlegają zwykłemu dziedziczeniu.

Inwestycje w akcje oraz obligacje

Tego typu inwestycje wymagają już od inwestora większej wiedzy na temat rynku i praw nim rządzących. Dlatego też, są uważane za najbardziej ryzykowne. W tej kategorii najbezpieczniejsze wydają się Obligacje Skarbu Państwa, które nie powinny stracić na wartości. Jednakże, dla osób nie posiadających odpowiedniej wiedzy, lepsza będzie inwestycja w lokaty terminowe.

Konta oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe charakteryzują się podobnym bezpieczeństwem, jak lokaty bankowe. Ich minusem jest, przede wszystkim, niskie oprocentowanie, które dodatkowo z reguły nie jest stałe, lecz uzależnione od wielu czynników. Może się nawet zdarzyć sytuacja, w której nie zarobimy nic i po wielu miesiącach nic nie zarobimy na naszych oszczędnościach.

Jak widać, jedynie lokata bankowa daje jednocześnie gwarancję bezpieczeństwa i zysku. Jednak przed zdecydowaniem się na jedną z nich warto sprawdzić porównanie lokat bankowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty terminowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.