Krótkoterminowa czy długoterminowa – jaka lokata jest najlepsza?

Osoby, które chcą zainwestować oszczędności, bardzo często decydują się na używanie z lokat bankowych. Jest to bardzo popularne rozwiązanie głównie ze względu na proste zasady i duży poziom bezpieczeństwa. Jednak klienci banków, którzy chcą skorzystać z takiego produktu, mogą stanąć przed kilkoma dylematami.konto oszczędnościowe

Na pewno jednym z nich jest wybór czasu trwania umowy zawieranej z bankiem. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy najlepsze lokaty rzeczywiście muszą obejmować okres kilku lat. Dawniej rzeczywiście było tak, że lokaty długoterminowe wiązały się z dużo bardziej atrakcyjnymi zyskami. Jednak w ciągu ostatnich lat oferty przygotowywane przez banki uległy dużej ewolucji na korzyść klientów. W tej chwili czas trwania nie jest najważniejszym czynnikiem, który określa wysokość oprocentowania.

Wiele banków decyduje się między innymi na przygotowywanie różnych ofert promocyjnych, które dotyczą kilku miesięcy. Oczywiście jak w większości takich ofert, lokaty bankowe tego typu obłożone są różnymi ograniczeniami, dotyczącymi na przykład maksymalnej wpłaconej kwoty. Takie propozycje są zazwyczaj obliczone głównie na przyciągnięcie nowych klientów i przekonanie ich do skorzystania z usług banków.

Jak widać lokaty bankowe ranking marzec 2015 nie muszą wcale odbiegać wysokością oprocentowania od ofert długoterminowych. Nie zmienia to jednak faktu, że w niektórych przypadkach warto wziąć pod uwagę również skorzystanie z tych ostatnich. Na pewno takie rozwiązanie powinny rozważyć osoby, którym nie przeszkadza fakt zawarcia umowy z bankiem na dłuższy czas.

Na pewno wybór między krótkoterminową i długoterminową lokatą bankową wymaga uwzględnienia nie tylko wysokości procentowania. Zawarcie umowy na okres dłuższy niż kilka miesięcy bez możliwości jej wcześniejszego zerwania to na pewno rozwiązanie jedynie dla osób, które są pewne, że w tym czasie nie będą potrzebowały zgromadzonych pieniędzy. Nie zawsze uda się znaleźć długoterminową lokatę bankową, która będzie oferowała wysokie oprocentowanie oraz możliwość wypłaty kapitału w dowolnej chwili. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może okazać się lokata krótkoterminowa.

Ostateczny wybór konkretnej formy inwestowania powinien być uzależniony przede wszystkim od indywidualnych potrzeb oraz wymagań. Na pewno warto sprawdzić przynajmniej kilka różnych ofert i porównać potencjalne korzyści, które mogą wynikać z każdej z nich. To najprostszy sposób na znalezienie rozwiązania, które będzie opłacalne pod każdym względem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty terminowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.