Oszczędzać czy inwestować?

Dysponując nadwyżkami finansowymi z całą pewnością zastanawiamy się nad najrozsądniejszym wykorzystaniem tych pieniędzy. W takim wypadku pojawia się myśl oszczędzać czy inwestować?Wbrew pozorom oba te pojęcia dotyczą różnych zagadnień. Chcąc oszczędzać naszym celem jest przede wszystkim ochrona własnych pieniędzy. Natomiast nadrzędnym celem inwestycji jest dążenie do uzyskania zysków wkalkulowując w to określony stopień ryzyka.

konto oszczędnościowe

Oszczędzanie należy do w miarę bezpiecznych metod na gromadzenie zasobów swojego portfela. Z reguły oszczędzanie ma miejsce w przypadku chęci pozyskania środków na określony cel np. zakup mieszkania. Uzyskanie pożądanej sumy ma miejsce w określonym czasie i nie niesie za sobą wielkiego ryzyka. Do najpopularniejszych produktów bankowych umożliwiających oszczędzanie zaliczają się konta oszczędnościowe oraz lokaty. To z ich pomocą nie ryzykując utraty gotówki możemy w pewnych ramach czasowych uzyskać określoną kwotę. Nie jest to jednak dobry sposób na powiększenie posiadanego kapitału, ponieważ oprocentowanie na wspomnianych produktach bankowych nieznacznie tylko przekracza inflację. Więcej praktycznych informacji na stronie – bezpieczny-zysk.com

Natomiast inwestowanie to sposób na znacznie większy przychód, lecz obarczony jest on ryzykiem utraty części kapitału. Do najpopularniejszych sposobów inwestowania gotówki zalicza się zakup akcji, obligacji czy też bonów skarbowych. Mając do dyspozycji pieniądze z tego tytułu możemy je wykorzystać na do wolny cel prywatny lub też rozwój swojej firmy. Decydując się na tą formę obracania pieniędzmi należy mieć stabilną pozycję finansową, co pozwoli zminimalizować ewentualne niepowodzenie inwestycji.

Zastanawiając się nad tytułowym rozważaniem należy mieć świadomość, że w czasach kryzysu trzeba nie tylko usilnie szukać oszczędności, lecz w równym stopniu powinniśmy szukać okazji do stałych przychodów z wielu źródeł. Ściślej rzecz ujmując konieczna jest dywersyfikacja naszego portfela dająca bezpieczeństwo bez względu na okoliczności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty terminowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.