Wady i zalety oszczędzania na kontach oszczędnościowych

Konta oszczędnościowe od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony klientów banków. To obok lokat bankowych najpopularniejszy sposób na oszczędzanie pieniędzy. Konta bankowe mają jednak swoje wady i zalety, dlatego zanim zdecydujemy się na taka formę oszczędzania warto je poznać.pieniadze

Zalety konta oszczędnościowego

Zaletą tego typu produktów bankowych jest łatwy dostęp do tego produktu. Właściwie każda pełnoletnia osoba może otworzyć konto bankowe, a przy tym, co ważne dla wielu osób nie trzeba deklarować minimalnej kwoty, jaką chcemy wpłacić. Można, zatem wpłać kilka złotych i nie martwić się, że bank wymaga określonej kwoty oszczędności.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych w ostatnim czasie nie odbiega od tego na lokatach bankowych, a co ważne mamy dostęp do naszych pieniędzy przez cały czas, podczas gdy na lokacie bankowej musimy zamrozić nasze środki finansowe. Oprocentowanie sprawdzisz poprzez porównanie kont oszczędnościowych 2015.

Wady konta oszczędnościowego

Wysokość oprocentowania może być wadą, jeżeli zamierzamy trzymać na koncie duże oszczędności. W takim przypadku niskie oprocentowanie jest nieopłacalne z punktu widzenia posiadacza konta i dlatego warto szukać innych form pomnażania oszczędności, choćby wspomnianej wcześniej lokaty bankowej.

Kolejnym problemem mogą być koszty związane z prowadzeniem i obsługą konta. Zazwyczaj konta oszczędnościowe są prowadzone bezpłatnie, choć niekiedy banki chcą pobierać opłaty za samo prowadzenie rachunku, co jest niezrozumiałe. Natomiast większość banków stosuje dodatkowe opłaty za przelewy z konta oszczędnościowego lub więcej niż jedną wypłatę w danym miesiącu. W takiej sytuacji nasze odsetki mogą zostać pochłonięte przez opłaty, a bardzo często okazuje się, że koszty przewyższają zyski z konta oszczędnościowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Konta oszczędnościowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.