Jak dofinansować własny biznes?

Są pewne branże, które wymagają tego by właściciele prowadzący dany biznes raz na jakiś czas podejmowali inwestycje, które „odświeżą” posiadane urządzenia i maszyny. Wyobraźmy sobie tylko samą branżę logistyczną, gdzie przecież do transportu używa się aut. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której firma logistyczna założona 15 czy 20 lat wciąż używała tych samych samochodów.kredyt bankowy

Innym przykładem niech będzie firma zajmująca się tworzeniem stron internetowych – graficy jak i programiści wymagają najnowocześniejszego sprzętu, który nierzadko trzeba zmieniać co roku, ewentualnie co dwa lata. To pokazuje jak niektóre firmy działające w określonych sektorach wręcz zmuszone są do ponoszenia pewnych inwestycji, bez których nie mogłyby dalej funkcjonować, bo nie byłyby w stanie oferować najnowocześniejszych produktów, rozwiązań, które są kluczem do ich sukcesu.

O ile zakup nowej linii ubrań dla sklepu odzieżowego nie jest gigantycznym wydatkiem, bo może mieścić się w zakresie od kilku do góra kilkunastu tysięcy złotych to jednak zakup całej floty samochodów lub też kilkudziesięciu nowoczesnych komputerów dla informatyków może pochłonąć gigantyczne pieniądze. Nie każda działająca firma posiada takie zasoby gotówki lub też względem przeprowadzonych analiz nie zawsze może pozwolić sobie na jej wydanie. Dlatego też czasem lepszym rozwiązaniem jest kredyt dla firm, który sfinansuje zakup.

Być może dla niektórych takie rozwiązanie wydaje się nielogiczne, ale ekonomicznie dla niektórych przedsiębiorstw korzystniej jest wziąć kredyt dla firm, spłacać go przez kilka lat niż jednorazowo wydać całą gotówkę, która przecież będzie potrzebna na płacenie czynszu za lokal, wypłatę wynagrodzeń czy finansowanie innych, bieżących wydatków.

Najczęściej decyzjami o tym czy wziąć kredyty firmowe czy też finansować pewne inwestycje z własnej kieszeni podejmowane są przez zatrudnionych analityków finansowych, którzy dokonują skomplikowanych badań, symulujących potencjalne zyski i straty względem obu rozwiązań. Oczywiście nie zawsze da się jednoznacznie odpowiedzieć czy rzeczywiście kredyt dla firm będzie lepszym rozwiązaniem, bo przecież nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkie okoliczności, które mogą wystąpić.

Podjęcie decyzji o tym jak finansować przedsiębiorstwo jest nie tylko jednym z najbardziej kluczowych w życiu firmy, ale także jedną z najbardziej skomplikowanych w całym „życiu” przedsiębiorstwa. Może to determinować sukces, który pojawi się z dnia na dzień lub upadek z wysokiego konia i zbankrutowanie poprzez niezdolność do spłacenia kredytu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kredyt dla firm i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.