Załamanie na rynku kredytów hipotecznych

Ten rok nie będzie najlepszy dla banków pod względem udzielonych kredytów hipotecznych. Pierwszy kwartał 2013 rok był najgorszym kwartałem od 2009 roku. Duży udział w tym miało zakończenie programu Rodzina na swoim.zlotowki

Podsumowując pierwszy kwartał 2013 roku, należy stwierdzić, iż rynek kredytów hipotecznych przeżywa załamanie. Łączna kwota na jaką zaciągnięte zostały kredyty hipoteczne w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 8 mld zł. W porównaniu do I kwartału 2012 roku jest to spadek o ponad 9%. Jeśli chodzi o liczbę przyznanych kredytów, to tutaj zanotowano jeszcze większą obniżkę – 12,5%.

Kredyt hipoteczny w złotówkach czy we franku?

Wspominając 2009 rok, można stwierdzić, że sytuacja na rynku kredytów hipotecznych pod jednym względem ulega diametralnej zmianie. Chodzi o walutę, w której przyznawany jest kredyt hipoteczny. Jeszcze do niedawana większość kredytów hipotecznych była denominowana we frankach szwajcarskich. W tej chwili 99% kredytów hipotecznych to kredyty złotowe, a 0,05% kredyty we franku. Z tego wynika, że w I kwartale tego roku tylko niecałe 4 mln zł to kredyty w szwajcarskiej walucie.

W I kwartale 2013 roku, przeciętna wartość kredytu hipotecznego wzrosła o 3,2% i wynosiła 190 tys. zł. O 1,5% zmniejszyła się liczba kredytów na kwotę do 100 tys. zł. Kredyty hipoteczne o wartości od 100 do 200 tys. zł spadły o 0,7%. Ciekawym spostrzeżeniem jest przeciętna wartość kredytu hipotecznego w obcej walucie. Okazuje się, że wyniosła ona 470 tys. zł – wzrost o 5,8%. Z tego można wywnioskować, że tego rodzaju kredyt był ofertą dla ludzi zamożnych.

Jaki wkład własny przy kredycie hipotecznym?

Wśród umów o kredyt hipoteczny dominują kredyty, przy których kredytobiorca wniósł mniej niż 20% wkładu własnego. W sumie ok. 50% wszystkich umów stanowią kredyty, w których kredytobiorca musi wnieść do 20% ceny mieszkania. Jednak widać, że ta tendencja się zmienia. Wzrosła liczba umów, gdzie kredytobiorcy musza wnieść od 20 do 50% ceny mieszkania. W I kwartale 2013 roku tego typu umowy stanowiły ok. 35% wszystkich umów.

Przyszłość rynku kredytów hipotecznych

Spadkowi uległy również marże banków. Dla statystycznego kredytu w wysokości 300 tys. zł na 25 lat, średnie marże w pierwszym kwartale spadły z 1,55% do 1,37%. Jest to najniższy poziom od początku 2012 roku. Jednak ani niższe oprocentowanie kredytów, ani niższe marże, ani nawet spadek cen na rynku nieruchomości nie zachęcają Polaków do zaciągania kredytów hipotecznych. Widocznego ożywienia można spodziewać się dopiero w ostatnim kwartale 2013 roku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kredyt mieszkaniowy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.