Konto oszczędnościowe czy lokata – które rozwiązanie jest lepsze?

Aby oszczędności przyniosły jak największy zysk, trzeba mądrze je ulokować. Dwiema najpopularniejszymi opcjami w tym zakresie są konta oszczędnościowe oraz lokaty. W zależności od potrzeb klienta, ale też warunków oferty, jedno z tych rozwiązań może być korzystniejsze.banki

Lokata – korzystny sposób deponowania nadwyżek finansowych

Jeśli ktoś wie, że posiada pewną sumę pieniędzy, która przez dłuższy czas nie będzie mu potrzebna, radzimy zastanowić się nad założeniem lokaty. W ten sposób można dostać wyższe oprocentowanie niż na rachunku oszczędnościowym. Ponadto, oferta lokat jest bardzo zróżnicowana, zarówno pod względem czasu oszczędzania, jak i szczegółowych warunków. Możemy wybrać na przykład rodzaj oprocentowania: stałe, zmienne, progresywne oraz odmienne warunki związane z ewentualnym zerwaniem czy odnawianiem lokaty. Dla odważnych osób banki przygotowały nawet ofertę lokat połączonych z inwestowaniem w instrumenty wysokiego ryzyka, takie jak akcje. Jednak, jeżeli zdecydujemy się wypłacić pieniądze z lokaty przed czasem, możemy utracić część, a nawet całość odsetek.

Kiedy konta oszczędnościowe będą bardziej opłacalne?

Nad założeniem takiego konta powinny zastanowić się wszystkie te osoby, które wprawdzie posiadają nadwyżkę środków finansowych, ale przewidują, że będą mogły potrzebować wszystkich lub części tych pieniędzy w niedługim czasie. Wtedy niefrasobliwością jest zostawianie całej sumy na zwykłym rachunku osobistym. Lepiej zdeponować część środków na rachunku oszczędnościowym. W przeciwieństwie do lokat, nie musimy mieć określonej sumy, żeby otworzyć taki rachunek. Na konice można oszczędzać dowolną kwotę i w każdej chwili ją wypłacić, nie tracąc dotychczas zarobionych odsetek oraz możliwości oszczędzania pieniędzy pozostałych na rachunku. Są to bezpieczne inwestycje, a przy tym elastyczne rozwiązania dla osób aktywnie zarządzających posiadanymi pieniędzmi oraz liczących się z nagłymi wydatkami, na przykład – właścicieli przedsiębiorstw.

Ranking kont oszczędnościowych umożliwia wybranie oferty najlepiej przystosowanej do potrzeb danego klienta. Należy zwracać uwagę szczególnie na typ oprocentowania oraz limity kwot, przy których wysokość odsetek się zmienia. Istotną kwestią jest też liczba wypłat z konta, której możemy dokonać miesięcznie bez płacenia prowizji. Polecamy portal polskabankowosc.com.pl jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat depozytów bankowych.

Nie ulega wątpliwości, że oszczędzanie jest opłacalne, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z instrumentów bankowych dostosowanych do naszych potrzeb. Lokata może przynieść nieco większe zyski, lecz raczej wyklucza wypłatę środków przez określony czas. Po wybraniu konta oszczędnościowego zyskamy taką możliwość, jednak za cenę nieco niższego oprocentowania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Produkty bankowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.