Czy ranking lokat to wartościowe narzędzie do porównywania ofert banków?

Wiele osób szukających porządnej lokaty bankowej szuka jej sugerując się takim współczynnikiem, jakim jest wysokie oprocentowanie lokaty. Nie można powiedzieć, że to jest błąd, ale nie można też powiedzieć, że jest to kluczowe rozwiązanie w poszukiwaniu odpowiedniego depozytu. Oprocentowanie lokaty jest oczywiście istotną kwestią, ale są tez inne, które także maja wpływ na zysk z lokaty i często te zapominane aspekty mają więcej do powiedzenia i są ważniejsze, niż samo oprocentowanie.banki

Dlaczego nie samym oprocentowaniem lokata żyje?

Na zysk z lokaty składa się wiele czynników. Lokata nie opiera się wyłącznie na oprocentowaniu. Banki zazwyczaj manipulują wysokością depozytu po to, by zyskać klientów, a ci, którzy mają niewielkie pojęcie na jakich zasadach pracuje lokata, mogą dać się wprowadzać w błąd. Wiedzieć trzeba, że banki stosują najróżniejsze sztuczki, by tylko przyciągnąć klienta, a jedną z najbardziej znanych i najpowszechniejszych jest właśnie zachęcanie wysokim oprocentowaniem, które tak naprawdę wcale nie przynosi takich zysków o jakich wcześniej głośno wypowiadał się bank. Patrząc na proponowany procent trzeba zachować czujność, bo zazwyczaj jest tak, że to co wygląda kusząco, ma ukryty „haczyk”, który sprawi, że oferta takiego depozytu wcale nie będzie atrakcyjna dla klienta, a wyłącznie dla banku. Po podjęciu decyzji nie można się z niej już wycofać. Lokata jest tym specyficznym produktem, który zamraża pieniądze na jakiś czas. Jeśli po miesiącu, czy dwóch okazuje się, że ten wysoki procent, który był gwarantowany pomniejszył swoją wartość w jakiś tajemniczy sposób, to można mieć pretensje tylko do siebie. Lokatę oczywiście będzie można zerwać, ale żadnych zysków z tego nie będzie nawet, jeśli jakieś odsetki się już wypracowały. Bank zazwyczaj za zerwanie umowy nie wypłaca niczego oprócz kapitału początkowego.

Oprocentowanie to jedno, ale ważne są tez inne parametry, na które trzeba zwracać uwagę. Procent może być wysoki, ale tylko przez początkowy okres lokaty. Później może się okazać, że jest o wiele niższe, niż w innych ofertach bankowych. Czasami lepiej jest wybrać depozyt z mniejszym oprocentowaniem, a z większą częstotliwością kapitalizacji odsetek. Zysk z pewnością będzie większy, bo taka lokata działa na zasadzie procentu składanego.

Porównując lokaty poprzez korzystanie z rankingów lokat dostępnych tu – link, warto kierować się kilkoma parametrami. Powinny być one wyznacznikami w szukaniu dobrych produktów oszczędnościowo inwestycyjnych. Można opierać się o oprocentowanie ale warto dołożyć to tego czynnika choćby częstotliwość kapitalizacji odsetek. Te dwa czynniki na wartościowym poziomie już są w stanie sprawić, że lokata bankowa będzie przynosić satysfakcjonujące zyski. Sam procent nie jest tak ważny jakby się mogło wydawać. Ranking lokat jest pomocnym narzędziem, ale pod warunkiem, że zostaje tworzony w oparciu o kilka parametrów, a nie tylko w oparciu o oprocentowanie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty terminowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.