Zakup mieszkania z wykorzystaniem kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest produktem bankowym, który pozwala sfinansować bardzo duże wydatki jakimi są zakup mieszkania lub domu. W określonych przypadkach kredyty hipoteczne mogą finansować także remonty lub budowę domu od zera. Jest to kredyt długoterminowy, który posiada zabezpieczanie w postaci hipoteki nieruchomości. banki

Owe zabezpieczenie jest gwarancją dla banku, że będzie on mógł odzyskać swoje środki w przypadku, gdy kredytobiorca nie będzie po jakimś czasie zdolny regulować zobowiązania kredytowego. Kredyt hipoteczny związany jest z kreacją pieniądza w gospodarce, dlatego też jego udzielanie zarezerwowane jest wyłącznie dla banków.

Koszty kredytu hipotecznego

Każdego kredytobiorcę interesują całkowite koszty jakie będzie implikował kredyt hipoteczny. Jest on na tyle poważna decyzją, która będzie skutkowała spłacaniem kredytu przez wiele lat, iż każdy krok powinien być tu dokładnie przemyślany. Podstawowym kosztem kredytów hipotecznych jest ich oprocentowanie. To jednak nie wszystko. Na koszty całkowite składają się także prowizje pobierane przez banki, koszty notarialne oraz wszelakie ubezpieczenia dotyczące wypadków losowych czy utraty pracy przez kredytobiorcę. Wyliczając koszt kredytu hipotecznego zawsze należy wziąć pod uwagę wszystkie inne opłaty, które nie wchodzą w skład oprocentowania, a także stanowią koszt dla kupującego nieruchomość.

Waluta narodowa czy obca?

Każdy kto zdecydował się na wzięcie kredytu hipotecznego staje przed wyborem waluty, w której kredyt będzie obsługiwany. Można zdecydować się na walutę narodową i w takim przypadku spłata będzie odbywać się jedynie w złotówkach. Istnieje jednak inna możliwość. Kredyt hipoteczny może być zaciągnięty w walucie obcej, na przykład w popularnych frankach szwajcarskich. Takie rozwiązanie wybiera się głównie z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest chęć zaoszczędzenia na kosztach kredytu. Wybierając walutę z kraju o niższych stopach procentowych możemy liczyć na mniejsze oprocentowanie długu. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku ponosimy ryzyko walutowe. Co prawda wybór co do zasady musi paść na walutę o stabilnej sytuacji kursowej, jednak nigdy nie da się do końca przewidzieć jak zmieni się kurs danego pieniądza po kilku latach. Przy niekorzystnym układzie możliwe jest, że będziemy musieli spłacić kwotę wyższą niż obliczyliśmy na początku.

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

W celu wyboru najlepszego kredytu mieszkaniowego należy przede wszystkim dobrze przeanalizować rynek i sprawdzić http://polskabankowosc.com.pl/ranking-kredytow-hipotecznych. Można tu skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych, dzięki któremu w szybkim czasie prześledzimy najlepsze oferty. Ranking to narzędzie, które zbiera w jednym miejscu najlepsze oferty i prezentuje je w dogony sposób.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kredyt mieszkaniowy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.