Dlaczego płacimy za przelewy z konta oszczędnościowego?

Konto oszczędnościowe to bardzo populary produkt bankowy. Jego popularność można porównać chyba wyłącznie do lokat bankowych. Wielu klientów posiadających konta oszczędnościowe zastanawia się dlaczego za wypłaty oraz przelewy dokonywane z tego typu rachunku banki pobierają określonej wysokości opłaty. Z czego to wynika?zlotowki

Samo posiadanie konta oszczędnościowego jest zwykle pozbawione opłat. Pojawiają się one podczas dokonywania konkretnych działań na rachunku – chodzi głównie o przelewy oraz wypłaty. Opłaty niekiedy mogą być całkiem spore. Co zrobić aby uniknąć opłat i skąd właściwie się one biorą?

Po pierwsze: zabezpieczenie depozytu

Na początku warto zaznaczyć, że większość banków pozwala na dokonanie określonej ilości wypłat i przelewów w danym miesiącu rozliczeniowym. Zwykle kilka, a czasem tylko jednego. Każda kolejna transakcja wiąże się z opłatami, które mogą sięgać od kilku do kilkunastu złotych. Banki celowo ograniczają klientom określone transakcje – głównie te związane z wypłatą środków. Chronią w ten sposób swoje własne interesy. Regularne wypłaty środków szybko uszczupliłyby wartość oszczędności na koncie klientów. Tym samym bank traciłby sporą wysokość kapitału, który jest mu potrzebny do udzielania kredytów. Pieniądze wpłacane i inwestowane przez klientów stanowią najtańsze i najlepsze źródło kapitału dla banków.

A może bez konto oszczędnościowe bez opłat?

Niektóre banki chcąc uatrakcyjnić swoją ofertę, a tym samym przyciągnąć klientów oferują niekiedy konta oszczędnościowe pozbawione opłat za możliwość wypłacania środków bez ograniczeń. Chociaż taka oferta może się wydawać interesująca i wygodna to może się okazać mało przydatna. Dlaczego? Konto oszczędnościowe z samej definicji powinno służyć do oszczędzania. Możliwość wypłat bez limitów może prowadzić do szybkiego uszczuplenia oszczędności. W takiej sytuacji posiadanie konta oszczędnościowego właściwie mija się z celem. Można więc powiedzieć, że opłaty za wypłatę środków z rachunku stanowią ochronę interesów obu zainteresowanych stron – klienta oraz banku.

Rachunki oszczędnościowe to dobre rozwiązanie. Bezpieczne inwestycje stanowią źródło kapitału na przyszłość. Mimo, iż oprocentowanie tego rodzaju kont nie jest zwykle wysokie, pozwala na systematyczne i efektywne oszczędzanie – zwłaszcza jeśli bank pozwala na niewielką ilość darmowych wypłat. W jaki sposób wybrać najlepszą ofertę? Pomocą służy ranking kont oszczędnościowych dostępny na konta-oszczednosciowe.blogspot.com. Porównanie kont w rankingu daje możliwość wyboru najlepszej oferty w danym momencie bez konieczność wizyt w banku lub sprawdzaniu oferty poszczególnych banków na ich stronach www.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Konta oszczędnościowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.