Rodzaje lokat bankowych oferowane przez polskie banki

Przed wybraniem odpowiedniej lokaty warto zastanowić się nad tym jaka będzie odpowiadać nam najbardziej, a żeby to zrobić warto zapoznać się z różnymi rodzajami depozytów bankowych, które przedstawię poniżej.kredyt bankowy

Lokaty progresywne

Po wybraniu tej lokaty w czasie trwania umowy z bankiem jej oprocentowanie może wzrosnąć. Oprocentowanie wzrasta zwykle co miesiąc, bądź co kwartał. Jej zaletą jest możliwość wycofania pieniędzy przed upływem terminu umowy bez straty odsetek. Przed wybraniem tej lokaty warto zapoznać się z jej średnim oprocentowanie w ofertach banków, ponieważ mimo jego wzrostu może okazać się mniej opłacalna od depozytów ze stałym oprocentowaniem.

Lokata rentierska

W tym typie lokat odsetki nie są dodawane do wpłaconych pieniędzy, a przelewane na inne konto. Lokaty te nastawione są na duże wkłady kapitału. Korzystają z nich zwykle osoby, które utrzymują się z dochodów od posiadanego majątku.
Inwestycyjne lokaty

W tej lokacie bank inwestuje pieniądze klienta w giełdę papierów wartościowych. Jest ona bardziej ryzykowna od tradycyjnych lokat, choć może przynieść większe dochody. W tych lokatach banki gwarantują minimalny próg oprocentowania, a pozostały dochód zależy od sytuacji na giełdzie.

Depozyt denominowany

Jest to lokata w obcej walucie, której odsetki naliczane są każdego dnia według aktualnego kursu Narodowego Banku Polskiego. Na koniec trwania depozytu są one sumowane i wypłacane klientowi wraz z kapitałem. Ryzyko jakie wiąże się z przechowywaniem pieniędzy na tej lokacie dotyczy zmiany kursów walut.

Lokata na jeden dzień

Pieniądze klienta zamrażane są na jeden dzień, a po tym czasie wypłacane są odsetki. Każdego dnia lokata jest automatycznie aktywowana, a klient może wypłacić pieniądze w każdej chwili bez utraty odsetek. Ponadto odsetki są kapitalizowane, co oznacza, że każdego dnia są dodawane do podstawowego kapitału i go powiększają, dzięki czemu zyski są wyższe każdego dnia. Jednak lokaty te są ograniczane przez bank maksymalnymi kwotami jakie można na nie wpłacić.

Lokaty dzielą się na kilka typów i w każdym można znaleźć jakieś plusy i minusy, które decydują o wyborze konkretnego depozytu. Dlatego przed wpłatą pieniędzy na konto i zawarciem umowy z bankiem warto zapoznać się z wszystkimi rodzajami lokat i wybrać tą, która pasuje nam najbardziej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty terminowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.