5 powodów, dla których warto założyć lokatę bankową

Lokaty bankowe są najpopularniejszą formą inwestowania w Polsce. Do ich zakładania nie zniechęcają nawet niskie stopy procentowe, które powodują, że zyski z lokat są bardzo niewielkie. Warto jednak pamiętać, że lokata ma wiele zalet, które znacznie przewyższają niedogodność, jaką są niskie odsetki z nich płynące.kredyt bankowy

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Lokata jest bardzo bezpieczną formą pomnażania kapitału, gdyż nie ponosimy ryzyka straty oszczędności. Wszystkie lokaty są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (do kwoty 100 tysięcy euro), co oznacza, że w razie upadku danej placówki bankowej odzyskamy swoje oszczędności.

Po drugie: wiesz, ile zarobisz

Decydując się na lokatę z góry wiesz, ile zarobisz. Oprocentowanie lokat jest niewysokie, jednak jeszcze przed ich otwarciem możemy policzyć wysokość naszych odsetek. Zasady działania lokaty bankowej są więc bardzo proste i przejrzyste nawet dla laików w dziedzinie finansów i bankowości.

Po trzecie: proste formalności

Każdy, kto choć raz zakładał lokatę wie, że formalności z tym związane są bardzo proste i ograniczone do minimum. Wystarczy nam tylko dowód osobisty oraz odpowiednia kwota oszczędności – najczęściej lokata może być założona już od 1000 złotych. W banku podpisujemy umowę, w której podane jest konto, na które mamy wpłacić gotówkę, okres obowiązywania lokaty oraz jej oprocentowanie. Po podpisaniu umowy dokonujemy przelewu na wskazany rachunek i oczekujemy do końca umowy, kiedy to kapitał wraz z odsetkami zostaną przelane z powrotem na nasze konto.

Po czwarte: nie musisz znać się na finansach

Warto pamiętać, że by skorzystać z lokaty nie trzeba mieć rozległej wiedzy na temat finansów. Wystarczy, że założymy lokatę i poczekamy aż minie termin jej zapadalności. W tym okresie nie musimy nic robić.

Po piąte: nie musisz mieć dużo oszczędności

Dla osób zakładających lokaty bardzo ważne jest również to, że nie potrzeba do tego celu posiadać dużych oszczędności. Najczęściej lokatę można założyć już od 1000 złotych. Kwota taka jest więc dostępna dla większości z nas.

Warto zakładać lokaty, mimo że zyski z nich nie są duże. Lokata jest bowiem lepszym wyjściem niż trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie – co możesz sprawdzić pod tym adresem. Dzięki niej choć minimalnie możemy zabezpieczyć nasze oszczędności przed inflacją oraz roztrwonieniem ich na zbędne wydatki. Ponadto lokaty są polecane osobom, które czują silną awersję do ryzyka – dają one bowiem 100% gwarancji ochrony kapitału.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty terminowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.