Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest jednym z podstawowych pojęć, które powinien poznać każdy, ubiegający się o kredyt gotówkowy. Jest to zdolność kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz ze wszystkimi związanymi z tym kosztami. Zdolność kredytowa jest o tyle ważna, że decyduje o tym czy dana osoba dostanie kredyt i jaka będzie wysokość marży kredytowej. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co brane jest pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?

Podstawowymi kryteriami, według których oceniana jest zdolność kredytowa są wysokość dochodów i obciążeń. Dochody to stałe i systematyczne wpływy finansowe. W przypadku osób, które nie pracują w oparciu o stałą umowę i przedsiębiorców brane są pod uwagę przychody z ostatnich 16-24 miesięcy. Obciążenia to wszystkie zobowiązania finansowe. Łatwo zapomnieć, że obciążenia obejmują także te kredyty, które nie zostały wykorzystanie, czyli np. limit przyznany na karcie kredytowej. Przy obliczaniu obciążeń brane są pod uwagę nie tylko zobowiązania zaciągnięte na rzecz instytucji finansowych, takie jak kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna, ale także np. rachunki i alimenty oraz szacunkowe koszty utrzymania rodziny, jednym słowem wszystkie stałe wydatki obciążające budżet gospodarstwa domowego. Banki otrzymują te informacje bezpośrednio od kredytobiorcy i z Biura Informacji Kredytowej.

Jak podnieść swoją zdolność kredytową?

Przede wszystkim należy spróbować zmniejszyć obciążenia. Można na przykład zastanowić się nad wcześniejszą spłatą zaciągniętych zobowiązań. Jak już wcześniej zostało wspomniane do obciążeń wliczane są także przyznane kredyty, które jednak nie zostały wykorzystane, dlatego dobrze jest wziąć pod uwagę ewentualne zrezygnowanie z kart kredytowy, zwłaszcza jeśli limity, które zostały na nich przyznane są wysokie.

Jeśli w czasie starania się o kredyt gotówkowy mamy kilka zaciągniętych zobowiązań, których nie jesteśmy w stanie spłacić, warto także zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym. Dobrze wybrany kredyt tego typu będzie niżej oprocentowany i rozłożony na dłuższy okres kredytowania, dlatego pozytywnie wpłynie na zdolność kredytową.

Jeszcze innym skutecznym rozwiązaniem jest dołączenie dodatkowego kredytobiorcy, należy jednak pamiętać, że w takim przypadku do zdolności kredytowej wliczane są zarówno dochody jak i zobowiązania tej osoby. Dużo trudniejszym i wolniejszym sposobem jest powiększenie dochodów. Niestety żeby to osiągnąć nie wystarczy jednorazowy zastrzyk gotówki, np. w postaci premii. Dochód musi być stały i regularny.

Nawet jeśli nasza zdolność kredytowa będzie dobra, zanim zdecydujemy się na pożyczkę warto samemu rozważyć, czy damy rady spłacać zaciągnięte zobowiązanie i sprawdzić oferty na kredyt gotówkowy – ranking ofert. Należy pamiętać, że kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem przyjmowanym na dłuższy czas.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kredyt gotówkowy - oferty i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.