Konto oszczędnościowe to bezpieczeństwo inwestycji

Nie każdy potencjalny klient banku zdaje sobie sprawę z tego, iż oprócz tradycyjnych rachunków typu ROR, w ofercie chyba każdego banku znajdują się także konta oszczędnościowe, które z wielu względów stanowią lepszą inwestycję własnych oszczędności. konto oszczędnościowe

Czym charakteryzuje się typowy rachunek ROR? Zakłada on obsługę wszystkich transakcji w czasie rzeczywistym. Oprocentowanie środków na tego typu rachunkach ma z zasady oprocentowanie zerowe. Zatem bez względu na wielkość kapitału zgromadzonego na rachunku ROR, klient nie może liczyć na wzrost oszczędności. Z drugiej strony konto oszczędnościowe odznacza się zupełnie innymi walorami. Po pierwsze konta oszczędnościowe są oprocentowane, dzięki czemu inwestor realnie zwiększa swój kapitał. Mimo, iż oprocentowanie jest w tym wypadku niższe niż na lokatach bankowych, konto oszczędnościowe oferuje zalety, których nie daje ani lokata, ani tym bardziej ROR.

Konta oszczędnościowe to bezpieczne inwestycje. To bezpieczeństwo można rozumień w różny sposób. Po pierwsze jest to gwarancja tego, iż od każdej ilości kapitału inwestor otrzyma należne z tytułu oprocentowania odsetki. Po drugie inaczej niż w przypadku lokat bankowych, klient banku może w dowolnym momencie wypłacić środki z konta oszczędnościowego bez niebezpieczeństwa utraty zgromadzonych wcześniej odsetek. Tutaj uwidacznia się największa, zasadnicza różnica między lokatą a rachunkiem oszczędnościowym. Elastyczność wpłat i wypłat środków z rachunku oszczędnościowego to jego największa zaleta. Zdeponowanie odpowiednio dużych kwot gwarantuje jednocześnie dość wysokie oprocentowanie, które może konkurować z samymi lokatami. Jednak nawet oprocentowanie rachunków rzędu 3-4 procent może być już zachętą dla potencjalnych inwestorów, którzy wpłacając dowolną ilość kapitału dostają jawną gwarancję zysków.

Konto oszczędnościowe i naliczanie odsetek

oprocentowanie lokatJak już wspomnieliśmy wcześniej, rachunki ROR oferują zerowe oprocentowanie wkładu. Z tego tytułu nie mogą być one traktowane jako rzeczywista inwestycja, a raczej jako wirtualne miejsce to przechowywanie środków. Co powinniśmy wiedzieć o odsetkach na kontach oszczędnościowych? Odsetki na tego typu rachunkach są naliczane codziennie, a kapitalizowane raz w miesiącu. W związku z tym jak łatwo zauważyć, nawet przy posiadaniu środków na koncie oszczędnościowym przez jeden dzień w miesiącu, inwestor zarabia. Oczywiście we wszelkich wyliczeniach należy uwzględniać koszty związane z prowadzeniem konta oszczędnościowego. Z odrobiną szczęścia można jednak spotkać oferty, które nie stanowią niemal żadnych miesięcznych wydatków – nie licząc oczywiście wyższych niż klasyczne wypłat środków z konta.

Żeby wybrać najlepsze konto oszczędnościowe konieczne jest przejrzenie i przeanalizowanie przynajmniej kilku ofert bankowych. Z reguły jednak inwestorzy wykorzystują ranking kont oszczędnościowych, który prezentuje potencjalnie najlepsze w danym momencie konta oszczędnościowe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Konta oszczędnościowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.