Zamiast lokat antybelkowych lokaty progresywne?

Istnieje wiele sposobów oszczędzania pieniędzy, można zdeponować oszczędności na rachunkach oszczędnościowych, zwykłych rachunkach bankowych czy skorzystać z bogatej oferty lokat. Banki prześcigają się w poszerzaniu swoich ofert, kuszą korzystnym oprocentowaniem lokaty czy też kapitalizacją odsetek. Jednym z takich produktów bankowych jest lokata progresywna. Przez wiele banków z terminem lokata progresywna kojarzona jest lokata, na której oprocentowanie naliczane jest progresywnie, czyli gdy klient zwiększa długość czasu zdeponowania środków pieniężnych zwiększane jest także oprocentowanie.oszczedzanie w banku

Lokata taka działa na zbliżonych zasadach jak lokata tradycyjna. Podstawą jej założenia jest zawarcie z bankiem umowy dotyczącej lokowania środków pieniężnych. Klient zakładając taką lokatę wie z góry ile jest w stanie na niej zarobić, możliwe jest to dzięki stałemu oprocentowaniu. Lokaty tego typu są zakładane na ściśle określony czas i są one zazwyczaj średnio lub długoterminowe. Ważną informacją jest to że zazwyczaj odsetki naliczane są tylko raz i ma to miejsce na koniec okresu na jaki umowa została zawarta. Jak wcześnie było wspomniane oprocentowanie lokaty jest stałe, ściśle określona jest jego wielkość dla każdego z poszczególnych miesięcy.

Jak zaznacza portal Oprocentowanieofert.pl – należy zwrócić szczególną uwagę przy porównywaniu lokat na to, że oprocentowanie którym kuszą banki, często bardzo wysokie, dotyczy zazwyczaj tylko ostatniego miesiąca a we wcześniejszych jest ono zdecydowanie niższe. Tak wysokie oprocentowanie lokaty, ma skusić klientów baków do jak najdłuższego trzymania w nich pieniędzy. Na plus lokat progresywnych zdecydowanie może przemawiać to, że w większości przypadków wcześniejsze jej zerwanie nie jest związane z utratą odsetek i rozwiązanie umowy może nastąpić praktycznie w dowolnym momencie jej trwania. W większości banków, w praktyce wygląda to tak, że odsetki naliczane są za każdy miesiąc trwania lokaty aż do momentu rozwiązania umowy, więc jeżeli zaistnieje konieczność zerwania jej przed czasem to odsetki zostaną naliczone do tego miesiąc w którym lokata przestaje istnieć. Wcześniejsze zakończenie umowy tak jak lokata progresywna przewiduje też inna – lokata dynamiczna, zdarza się że te pojęcia tych dwóch lokat używane są przemiennie, a one same są ze sobą tożsame, należy pamiętać o tym w momencie kiedy zapoznajemy się z ofertami przedstawianymi przez banki.

lokata bankowaLokaty progresywne są raczej mniej korzystne niż lokaty tradycyjne, jednak jeżeli klient podejrzewa, że będzie musiał zerwać lokatę przed jej zakończeniem, wtedy zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla niego będzie pierwsza opcja. Jeżeli chcemy porównać lokaty ze sobą wtedy przydatna okaże się informacja o średnim oprocentowaniu.

Ważnym minusem lokaty progresywnej tak samo jak i wielu innych produktów bankowych jest wymóg dotyczący posiadania konta w banku z którego oferty zamierzamy skorzystać. Jeżeli rachunek bankowy jest bezpłatny wtedy nie ma problemu i warto go założyć, jeżeli jednak jest on płatny a my nie zamierzamy z niego w inny sposób korzystać należy zastanowić się czy jego utrzymanie nie pochłonie nam części zysków jakie wypracujemy na lokacie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lokaty terminowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz